1.png

DETAYLARI PAYLAŞIN

Sizden proje verileriyle birlikte detaylı bilgileri alırız ve projenizin kapsamını analiz ederek süreyi belirleriz.

3.png

FİYAT TEKLİFİ VERELİM

Projenizi inceledikten sonra size makul bir tanışma fiyatı teklifi iletiriz.
 

4.png

ÇALIŞALIM

Çalışma sürecimiz başlar ve konu hakkında gelişmelerden sizi haberdar ederiz.

2.png

ONAY ALALIM

Projedeki son gelişmeleri ele almak için sizinle istişarede bulunur ve test
görseller üzerinden onay aldıktan sonra final görsellerini oluştururuz.

5.png

TESLİM EDELİM

Biten çalışmalarınızın

renderlarını bulut sistemine yükleriz. Siz ise
istediğiniz yerden erişim sağlarsınız.

RENDER NEDİR?

Render veya diğer tabiriyle görselleştirme, yazılımlar aracılığıyla bir yapı, ürün veya video oyunları gibi çeşitli sahnelerin modelinden iki veya üç boyutlu gerçekçi görüntülerin oluşturulmasına verilen isimdir. Bu bağlamda render, çoğunlukla mimari tasarımlarda, video oyunlarında ve animasyon filmlerde, simülatörlerde, dizi-film yapımlarında ve tasarımların görselleştirilmesinde kullanılır diyebiliriz. Projelerin ilk ayağı ilgili sahnenin modellenmesidir ve bu çerçevede çeşitli modelleme programları kullanılarak projenin ham kütlesel çizimine ulaşılır. Mimari görselleştirme için işleyiş şekli ise 2 boyutlu mimari proje çizimleri üzerinden yapının 3 boyutlu olarak modellenmesi şeklindedir. 3D Model tamamlandıktan sonra ise söz konusu bu model için render, yani realist görselleştirme aşamasına geçilir. Render alabilmek için bir render motoruna ihtiyacımız vardır. Render motorları çeşitli firmalar tarafından üretilen, gerçek dünyamızdaki ışık hesaplamasını objelerin üzerindeki yansımaları ve etkileri ile birlikte bize resim çıktısı olarak veren yazılımlardır. Bu noktada birçok farklı render motoru, yani ham modeli gerçekçi görsele ulaştırmamıza yarayan çeşitli firmalara ait ücretli yazılımlar mevcuttur. Kullanılan yazılım, teknik ve özellikler projeye göre değişmekle birlikte, mimari projeler için kullanılan yazılımlar da her görselleştirme uzmanı veya sanatçısına (cg artist) göre değişkenlik göstermektedir. Hatta öyle ki, biz görselleştirme uzmanları için de her projenin ayrıntı düzeyine ve render beklentisine göre kendi içimizde farklı render motorları kullanmamız gerekebilmektedir.

RENDER NE İÇİN KULLANILIR?

Render işlemini buraya kadar tanımladık, bir diğer sık sorulan soru ise “Render ne işe yarar, ne için kullanılır?” sorusu. Bu noktada en yaygın olan ve bizim de daha çok uğraş verdiğimiz mimari render üzerinden değerlendirme yapacak olursak; render, projenin verimliliğini artırmaya ve maliyetini düşürmeye yardımcı olan bir prova sürecidir. Öyle ki render, yani yapının görselleştirme işlemi bizlere yapının cephesinin nasıl gözükeceğiyle, detaylarının nasıl gözükeceğiyle, iç mekânının nasıl gözükeceği ve kullanışlı olup olmadığıyla ilgili fikirler verir ve proje aşamasında ulaşabileceğimiz bu fikirlerle projemizi şekillendirmemize fayda sağlayarak, şantiye ortamında deneysel müdahaleleri minimuma indirip uygulama sonucunu adeta bir simülasyon şeklinde bize vererek yapıyı ofis ortamında çözümleyebilmemize olanak sağlar. Bu noktada da aslında cephe tasarımı, iç mekân tasarımı gibi görselleştirme konuları gündeme gelir ve bunlar render edilerek doğru kararı vermek kolaylaşır ve süreci de hızlandırmış oluruz. Dolayısıyla render işleminin olabildiğince realist olması; ışığın, kaplamanın, boyanın, sıvanın vs. gerçekçi durması, dolayısıyla görselleştirmesi yapılan tasarımın üretileceği şekline en benzer haliyle durması önem kazanmaktadır. Bu gerçeklik hali bizim tercih edeceğimiz malzeme, tasarım konularında doğru karar vermemize olanak tanıdığı gibi, şantiyede iş bitiminde kötü bir sürprizi de engellemiş olacaktır. Özellikle yenilikçi, özel malzeme detaylarından meydana gelen yapılar için talep edilen render görsellerinde söz konusu detayların doğru işlenmesi mimar ve işveren müteahhitler için önem arz etmekte, bu nedenle bu türden tasarımlarda tercih olabildiğince realist render alabilen firmalar yönünde olmaktadır. Mimari render işleminin bir diğer faydalı kullanımı ise müşterilerinize yapacağınız proje sunumlarında, müşterilerinizin hayal etmesi zor olan mekan kullanımı ve yapının nasıl olacağı meselelerini kolay biçimde görebilmeleridir. 2D çizimler bu noktada teknik unsurlar olarak kalıp müşterilere yeteri kadar fikir verebilen veriler olmamaktadır. Yapının iç ve dış mekânından olmak üzere 3D render görselleri ve 3D perspektif plan render görseli şeklinde yapılacak anlatımlar projenizi anlatmak için daha etkili sunum araçları olmaktadır. Bunların yanında ulusal veya uluslararası mimari proje yarışmaları, davetli proje yarışmaları gibi çeşitli rekabet organizasyonlarında da render konusu ön planda tutulmakta ve ciddi önem arz etmektedir.

 

RENDER HİZMETİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Aslında tüm bu anlattıklarımızla “Render hizmeti almak istiyorum, hangi parametrelere dikkat etmem gerekir?” sorusunun da cevabını kısmen vermiş olduk. Bu soru bağlamında ekleyebileceğimiz birkaç cevap daha elbette var. Render hizmeti almak istiyorsanız bakmanız gereken öncelikli konu hizmet almak istediğiniz söz konusu firmanın veya kişinin portfolyosu, yani daha önce yapmış olduğu işlerin görselleri olmalı. Bu noktada görsellerin gerçekçi bir atmosfere (ışık, gölge, iklim, yapılı çevre, peyzaj) sahip olması, kaplama malzemelerinin gerçekçi yüzeylere sahip olması; sahnede kullanılan insan, araç ve mobilya gibi objelerin etkili bir şekilde yerleştirilerek mekân kullanımının doğru bir kompozisyonla anlatılıyor olması, peyzajın etkili ve gerçekçi durması gibi parametreler sizin için tercih nedeni olabilir. Bu parametreler ne kadar iyi olursa görselleriniz o kadar doğru fikir verecek ve görselleriniz müşterileriniz için o kadar etkili olacaktır. Render hizmeti almak isterken dikkat edeceğiniz diğer bir parametre ise şüphesiz fiyat konusu. Piyasada çok çeşitli fiyatlar olsa da bu fiyatları söz konusu firma ve kişilerin yapmış oldukları çalışmalarının kalitelesini göz önünde bulundurarak,fiyat/performans dengesi içerisinde değerlendirmelisiniz. Bunun yanında orijinal program kullanmayan, etkili bir web sitesi ve herhangi bir portfolyosu da bulunmayan ama çok ucuz fiyatlara yaptırabileceğiniz kişiler olacaktır ve bu işler sizin için mutsuz bir hizmet deneyimine dönüşebilecektir. O nedenle firma ve kişileri tercih ederken bahsettiğimiz parametrelere dikkat etmenizi öneririz.

GÖRSELLEŞTİRME UZMANI TASARIM YAPAR MI?
Bu başlık aslında bir önceki başlık olan “Render hizmeti alırken nelere dikkat edilmeli?” başlığının devamı niteliğinde. İhtiyacınız olan 3D render  hizmeti için araştırdığınız veya teklif topladığınız firmalar arasında tercih yapmanız için belirleyici olacak en büyük faktör tasarım olduğu için bu konuyu ayrı bir başlık altında ifade etmeyi doğru bulduk. Öyle ki 3D görselleştirme hizmeti almak istediğiniz projenizde bir takım tasarım görüşlerine ve uygulama önerilerine ihtiyacınız da varsa konu görselleştirme uzmanlığının çok ötesinde bir yerde duruyor demektir. Çünkü tasarım yalnızca görselleştirme veya yazılım uzmanlığı kimliğiyle ortaya koyulabilecek bir konu değildir. Şayet hem görselleştirme hem de tasarım hizmetini, herhangi bir tasarım disiplinine dahil olmayan kişilerden bekliyorsanız yanlış kişilerle iletişim halindesiniz demektir. 


Örneğin bir mimari yapının cephe tasarımı ve görselleştirme hizmeti talebiniz varsa bu konuyu mimar hatta mimarlık disiplini içerisinde bu konu üzerinde uzmanlaşmış olan cephe tasarım uzmanlarıyla yürütmeye özen göstermelisiniz. Başka bir örnek vermek gerekirse, bir iç mekân görselleştirmesi için render hizmeti almak istiyorsunuz fakat aynı zamanda iç mekânın da tasarlanmasını istiyorsunuz, bu durumda bir görselleştirme uzmanından ötesi bir kimliğe ihtiyacınız vardır. Böyle bir iç mekân tasarımı hizmeti için iç mimar veya iç mimarlık hizmeti sağlayan çeşitli mimarlık ofisleriyle iletişim kurmanız gerekir. Aksi durumda tasarımcı kimliğine sahip olmayan bir görselleştirme uzmanından söz konusu tasarım hizmetlerini talep etmeniz halinde süreç yüksek ihtimalle iki taraf için de sancılı ve verimsiz geçecek, hatta çoğu kez çalışma verimli bir biçimde tamamlanamayacak; başka ofislerle iletişim kurma yoluna giderek para ve zaman kaybına uğrayacaksınız. 


Özetlemek gerekirse, görselleştirme uzmanı tasarımcı demek değildir ve liyakatıyla tasarım yapması beklenemez. Bu durumda siz 3D görselleştirme işinizi bir görselleştirme uzmanı ile çalışacaksanız ve herhangi bir tasarım (cephe tasarımı, iç mekân tasarımı, ürün tasarımı, stand tasarımı) beklentiniz de söz konusuysa mutlaka bir mimar, iç mimar, ürün tasarımcısı gibi ilgili meslek disiplinlerinden de ekstra hizmet almalısınız. Bununla alaklı süreci hızlı yürütmek, maliyeti düşük tutmak ve kolay bir süreç yönetimi gerçekleştirmeniz için tercih etmeniz gereken firmalar ise hem görselleştirme hizmeti sunan hem de tasarımcı kimliğine sahip olan firmalardır. All Render olarak biz de mimar kimliğimiz ve onun kazandırmış olduğu tasarımcı bakış açımızla görselleştirme uzmanlığını layıkıyla yerine getirebileceğimiz düşüncesiyle yola çıktık ve sizlere tasarım, modelleme ve görselleştirme konularında yaratıcı çözümler sunmaya gayret ediyoruz.