3D GÖRSELLEŞTİRME UZMANI TASARIM YAPAR MI?

Mimari görselleştirme çalışmaları çoğu zaman render niteliği kadar tasarım kabiliyetlerinin ön plana çıktığı bir süreçtir. Peki, 3D görselleştirme uzmanları tasarım yapar mı? İhtiyacınız olan 3D çizim ve render hizmeti için araştırdığınız veya teklif topladığınız firmalar arasında tercih yapmanız için belirleyici olacak en büyük faktörlerden birisi tasarım becerisi olduğu için bu konuyu ayrı bir başlık altında ifade etmeyi doğru bulduk. Öyle ki 3D çizim ve görselleştirme hizmeti almak istediğiniz projenizde bir takım tasarım tavsiyelerine ve uygulama önerilerine ihtiyacınız da olduğunu düşünüyorsanız konu 3D çizim ve görselleştirme uzmanlığının çok ötesinde bir yerde demektir. Çünkü "tasarım" yalnızca 3 boyutlu görselleştirme veya yazılım uzmanlığı kimliğiyle ortaya koyulabilecek bir konu değildir. Şayet hem 3D görselleştirme hem de tasarım hizmetini; herhangi bir profesyonel tasarım disiplinine (mimar, iç mimar, peyzaj mimarı, ürün tasarımcısı vb.) dahil olmayan kişilerden bekliyorsanız yanlış firmalarla iletişim halindesiniz demektir.


3D MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME
Proje ve tasarımı All Render tarafından yapılan bir apartman örneği

Örneğin otel, konut, mağaza, ofis veya iş merkezi gibi bir mimari yapı için cephe tasarımı ve 3D görselleştirme hizmeti talebiniz varsa bu konuyu mimar hatta mimarlık disiplini içerisinde bu konu üzerinde uzmanlaşmış olan cephe tasarım uzmanlarıyla yürütmeye özen göstermelisiniz. Başka bir örnek vermek gerekirse, bir iç mekân görselleştirmesi için 3D render hizmeti almak istiyorsunuz fakat aynı zamanda iç mekânın da tasarlanmasını istiyorsunuz, bu durumda bir görselleştirme uzmanının ötesinde bir kimliğe ve hizmete ihtiyacınız vardır. Böyle bir iç mekân tasarımı hizmeti için iç mimar veya iç mimarlık hizmeti sağlayan çeşitli mimarlık ofisleriyle iletişim kurmanız gerekir. Aksi durumda bu tasarımcı kimliklerinden birine sahip olmayan bir 3D görselleştirme uzmanından söz konusu tasarım hizmetlerini talep etmeniz halinde süreç yüksek ihtimalle iki taraf için de sancılı ve verimsiz geçecek, hatta çoğu kez çalışma verimli bir biçimde tamamlanamayacak; başka ofislerle iletişim kurma yoluna giderek para ve zaman kaybına uğrayacaksınız. Bu nedenle 3 boyutlu çizim, 3D çizim, 3D görselleştirme gibi hizmet kavramlarıyla "tasarım" kavramını karıştırmamak ve birbirlerinden ayrı tutmak profesyonel bir proje süreci için gereklidir.


İÇ MEKAN RENDER
Yatak odası tasarımı örneğimiz

Özetlemek gerekirse, 3D görselleştirme uzmanı tasarımcı demek değildir ve liyakatıyla tasarım hizmeti vermesi beklenemez. Bu durumda siz görselleştirme işinizi bir 3D görselleştirme uzmanı ile çalışırken; cephe tasarımı, iç mekân tasarımı, ürün tasarımı, stand tasarımı gibi hizmet beklentileriniz içinse mutlaka bir mimar, iç mimar, ürün tasarımcısı gibi ilgili meslek disiplinlerinden ekstra danışmanlık hizmeti almalısınız. Bununla alakalı süreci hızlı yürütmek, maliyeti düşük tutmak ve kolay bir süreç yönetimi gerçekleştirmeniz için tercih etmeniz gereken firmalar ise hem görselleştirme hizmeti sunan hem de tasarımcı kimliğine sahip olan firmalardır. All Render olarak biz de mimar kimliğimiz ve onun kazandırmış olduğu tasarımcı bakış açımızla görselleştirme uzmanlığını layıkıyla yerine getirebileceğimiz düşüncesiyle yola çıktık ve sizlere cephe tasarımı, iç mekan tasarımı, modelleme ve 3D görselleştirme konularında yaratıcı çözümler sunmaya gayret ediyoruz. Hem mimari tasarım hem de 3D görselleştirme hizmetini yetkin bir biçimde verebiliyor olmamız projenin hızlı ve etkili bir şekilde tamamlanmasını sağlarken, aynı zamanda uygun bir fiyata hizmet ortaya koyabilmemizi de sağlamaktadır.

54 görüntüleme