top of page

3D MİMARİNİN GÖRSEL SANATA DÖNÜŞMESİ

3D mimari görselleştirme istenilen tasarımın dijital ortamda ışık ve malzemeler kullanılarak render motoru ile foto-gerçekçi animasyon ya da görsellerin yaratılmasıdır. Günümüzde her sektörde kullanılan 3D mimari görselleştirme çoğunlukla mimari projelerin 2D ya da el çizimlerini bilgisayarda 3D programları kullanılarak gerçeğe yakın bir şekilde üç boyutlu olarak oluşturulmasında kullanılır. 20 yıl öncesine kadar maketlerin kullanıldığı mimari görseller, 3D tasarım programlarının gelişimi ile yaratıcılığın ön plana çıktığı daha kolay ve daha kısa zamanda en iyi sonuca ulaşılacak projeler yaratmayı mümkün kılmaktadır. 3D mimari çizim ile hayal edilen ev, residance, ofis, okul, üretim tesisleri, spor salonları, kütüphaneler, resmi binalar, müzeler gibi yaşam alanları, sosyal alanlar ve resmi alanlar binalar gibi projeler mimarlar ve mühendisler tarafından aslına uygun bir şekilde estetik yorum katılarak bilgisayarda tasarlanır. 3D mimari görselleştirme Sketchup, Archicad, Revit, 3Dsmax, Blender, Allplan gibi mimarların kullandığı programlar ile gerçekleştirilir.


MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME


3D Mimari Görselleştirme Neden gereklidir?


Var olmayan bir projeyi etkin bir şekilde sunmak ve onaylanmasını sağlamak All Render 3D mimari görselleştirme ile mümkündür. Müşterilerinize projelerinizdeki yapının nasıl olacağını, dış cephe ve iç cephe tasarımı, kullanılan renk ve malzemeler gibi detaylı anlatmanın ve sunmanın en iyi yolu 3D mimari görselleştirmedir. Evin, ofisin ya da herhangi bir yapının içinde dolaşıyormuşçasına en ince ayrıntıları görme imkanına sunabilen 3D mimari görselleştirme müşteri kararlarını olumlu yönde etkiler. 3D mimarı görselleştirme ile projelerin yapım aşamasından önce üç boyutlu hali gerçekçi bir şekilde tasarlanması, değişikliklerin anında yapılması sağlar, sonradan istenmeyen durumun çıkma olasılığını ortadan kaldırarak müşteri memnuniyetini sağlar. 3D mimarı görselleştirme ile yapının dış görünüşü, iç mekan ve kullanılabilecek eşyaların, dekoratif ürünlerin, dış mekanın, hatta proje çevresinde bulunan yeşil alanın, oyun alanının, yolların, taşıtların ve insanların üç boyutlu kullanımı görsel bir etki yaratır. 3D mimari görselleştirmenin müşteri odaklı çalışılabilmesi, tasarım sürecinde istenilen değişikliklerin kolayca yapılabilmesi, zaman ve harcamadan tasarruf sağlaması, ayrıntılı çalışma imkanı olması, istenilen tasarımın gerçekleştirilmesi, daha etkin bir sunuş olması, duyulara hitap etmesi, satış kolaylaştırıcı etkisi gibi birçok avantajı vardır. Günümüzde daha çok inşaat sektöründe kullanılan 3D mimari görselleştirme film sektöründe de çok sık kullanılması ile gerçekte yaratılması gereken mekan ve yapıları dijital ortamda yaratılması sağlanarak büyük harcamalardan da tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Uzmanlık gerektiren bir iş olması, tecrübenin donanım ile birleşerek zamanında teslim edilmesi ile istenilen sonuçları verir.


3 boyutlu mimari çizim derinlik verilerek, renklendirme ve dekorasyon ile dış meka mimar ve mühendisler tarafından oluşturulur. 3 boyutlu mimari çizim gerçeğe en uygun çizimi görme imkanı sunar. All Render 3 boyutlu mimari çizimler el ile yapıldığı gibi profesyonel olarak hazırlanmış programlarla da yapılır. Uzun bir çalışma ile elde edilen 3 boyutlu çizimlerden sonra 3 render programları kullanılarak tasarımı yapılan çizimler ile proje gerçekçi bir şekilde uygulamaya konulur. Hayal edilen ev, ofis ve diğer mekanları gerçek haliyle görülebilmesi için 3 boyutlu mimari çizimden faydalanılır. Projeler, 3 boyutlu mimari için tasarlanan bilgisayar programları ile dijital ortamda, istenilen ebat ve derinlik kullanılarak hazırlanır ve özel yazıcılar ile çıktısı alınarak uygulamaya geçilir. 3 boyutlu mimari tasarımlar denince evler, binalar ofisler gibi yapılar akla gelir fakat günlük eşyalar, malzemeler, farklı projelerin tasarımında da kullanıldığı için her sektörü kapsar. Bir projenin başarılı olması için 3 boyutlu mimari tasarımların uzman ve tecrübeli kişiler tarafından oluşturulması önemlidir.

18 görüntüleme
bottom of page