ALL RENDER ile EDİNDİĞİMİZ MESLEKİ DENEYİMLERİMİZİ YENİ MEZUN MİMAR MESLEKTAŞLARIMIZLA PAYLAŞTIK

Kurucularımız Merve Başer ve Barış Manav, mezunu oldukları Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü'nün 2021-2022 yılı mezuniyet töreninde yeni mezun mimar arkadaşlarımızla mesleki deneyimlerini paylaştılar. Kısaca eğitim ve meslek hayatlarından söz ettikleri ve mimarlık mesleğinin çok yönlülüğüne değindikleri konuşma şu şekildeydi;


"Bu fakültenin eski mezunları olarak burada bulunmaktan ve bu konuşmayı yapmaktan büyük onur duymaktayız. Konuşmamın bağlamı mezuniyet ve sonrasındaki sürecimizle ilgili olsa da, meslek hayatı ile eğitim hayatının ne kadar ilişkili olduğuna değinmek için süreci biraz başından anlatmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. 6 yıl önce büyük bir heyecanla Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümüne dahil olmuştuk. Fakülteye adım attığımızdan itibaren değerli hocalarımızın desteğiyle formal eğitimin yanında çeşitli informal eğitim yöntemleriyle de tanıştık. Formal eğitim kapsamında bugün belki de mesleki kariyerimizi Denizli’de sürdürme kararını almamıza vesile olan; Denizli’nin kentsel dinamiklerini konu edinen dönem projelerini ciddiyetle ve keyifle tamamladık.

Diğer yandan değerli hocalarımızın teşviğiye ulusal öğrenci proje yarışmaları kapsamında farklı kentsel bağlamlarda ve ölçeklerde proje konuları üzerine deneyimler edindik. 3 farklı ulusal yarışmada ödüle layık görüldük. Bu yarışmalarda edindiğimiz başarılar bizler için motivasyon kaynağı olurken, güçlü ve zayıf yönlerimizi tanımlama imkanı verdi. Mimari proje yarışmalarına olan ilgimiz verimli ofislerde staj yapma fırsatını verdi. Eksikliklerimizi tamamlamak için son derece faydalı olan bu staj süreçleri yarışma ofislerinin çalışma biçim ve kültürlerine dair fikir edinmemizi de sağladı. Bu süreç içerisinde mimarlığın çok yönlü bir meslek olduğunu keşfetmiş olduk. Fakültedeki son yılımızda pandeminin gerektirdiği uzaktan öğrenim koşulları yüz yüze eğitime kıyasla bir handikap oluştursa da olağan koşullardan daha fazla boş vakte sahip olmamız sürecin bir avantajı olmuştu. O süreçte pandemi nedeniyle sosyal ve ekonomik koşulların muğlak oluşu kariyer planlaması yapmayı güçleştirmiş olsa da, söz konusu boş vakitler sayesinde bugün ofisimizin ana faaliyeti olan mimari görselleştirme çalışmaları için alt yapı oluşturmaya gayret ettik. Aynı zamanda mezuniyetimizin ardından serbest mimarlık yapan hocalarımızın ofislerinde mesleki tecrübelerinden yakından faydalanma şansı bulduk. Fakülte sürecinde aldığımız eğitimle birlikte edindiğimiz bu deneyimler bizi kendi ofisimizi açma konusunda cesaretlendirdi ve ana odağı mimari görselleştirme ve mimari proje yarışmaları olan ofisimizi kurduk.


Ayrıca bunlara ek olarak mesleki çalışmalarımızın detaylarından kısaca söz etmek istiyorum.

Bu çerçevede dijital bir üretim biçimi olan ve ofisimizin ana faaliyetini oluşturan mimari görselleştirme çalışmalarının işverenlerle uzaktan da yürütülebilir olmasının yurt içinde ve yurt dışında farklı işbirlikleri geliştirmemize imkan tanıdığını belirtmek isterim. Bunlardan çok kısa söz etmek gerekirse, Emaar Gayrimenkul’un Dubai’de geliştirdiği çeşitli yatırımların konsept geliştirme çalışmalarının içerisinde bulunma fırsatı yakaladık. Bununla birlikte New York, Bakü, Almanya, İtalya gibi şehir ve kentlerde yerel tasarım ofisleriyle işbirlikleri geliştirdik. Yurt içinde ise Milli Savunma Bakanlığı, Yıldızlar Yatırım Holding gibi kurum ve firmalarla tasarım ve görselleştirme alanlarında işbirliklerimizi sürdürüyoruz. Dolayısıyla özellikle pandemi sonrasında uzaktan iletişimin aşinalık kazanılmasıyla farklı ölçeklerde ve mesafelerdeki firma ve kurumlarla işbirlikleri mümkün hale geldi diyebiliriz. Bu durum mesleğe yeni başlayan bizler için önemli bir avantaj diyebilirim.Elbette bu konuşmanın bağlamı görselleştirme ya da yarışma projelerine dikkat çekmek değil. İfade etmeye çalıştığım şu ki, fakültede bazen günlerce uykusuz kalarak hepimizin yaptığı maket çalışmalarından, teknik çizim çalışmalarına, render çalışmalarından, pafta grafiği çalışmalarına kadar proje fikrini oluşturan her parçanın mimarlık disiplinin bir alt başlığı olarak ayrı ayrı çalışma ve uzmanlık alanları tanımladığını bugün anlıyoruz. Örneğin görselleştirme çalışmalarını yaptığımız mimari projelerin profesyonel maketlerini de yine meslektaşlarımızın yaptığını görüyoruz. Ve bu maket ofislerinin, mimarlık kimliği ve perspektifiyle alternatiflerinden kolayca ayrışabildiğini görüyoruz. Dolayısıyla mimarlık eğitimi sürecindeki yaşanılan bazı zorluklar da meslek hayatında karşılık bulup anlam kazanıyor diyebiliriz.


Konuşmanın başında söz ettiğim üzere tüm çalışmalarımızı öğretim sürecimizdeki motivasyon ve kazanımlara, dolayısıyla çok değerli öğretim üyelerimize borçluyuz. Tüm hocalarımıza kendim ve mezun olan arkadaşlarımız adına bir kez daha teşekkür ediyoruz. Tüm yeni mezun arkadaşlarıma da mesleki kariyerlerinde başarılar diler, mezuniyetlerini tebrik ederiz.

Her şeyin gönlünüzce olmasını dileriz."

14 görüntüleme