top of page

STAND TASARIMININ PÜF NOKTALARI

Stant sözcüğü, dilimize İngilizce bir sözcük olan “stand” kelimesinden geçmiştir. Dilimizdeki karşılığı ise bir fuar ya da sergide ürünlerin sergilenmesi, tanıtımlarının ya da satışlarının yapılması amacı ile firmaya tahsis edilen alan anlamına gelmektedir. Aynı zamanda firmaların ticari faaliyetlerini güçlendirmeleri ve müşteri kitlelerini genişletmeleri açısından da oldukça önemli bir yer tutmaktadır.


Günümüzde stand hazırlama işlemleri, profesyonel mimarlık hizmetleri dahilinde gerçekleştirilmektedir. Çünkü doğru bir stand tasarımı ile markanın tanınırlığının artması, firma mesajlarının daha geniş kitlelere ulaştırılması ve potansiyel müşterilerin kazanılması gibi çok sayıda avantaj elde edilebilmektedir. Bu nedenle özellikle fuar etkinlikleri için birçok farklı sektörden firma, profesyonel şekilde hazırlanan tasarım stantlar için sipariş oluşturmayı tercih etmektedir.


Stand yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları, işletmelerin hedeflerine daha doğru şekilde ve kısa sürede ulaşmaları için önem taşımaktadır. Bu püf noktalar ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:


● Stand tasarımı yaparken, firmaların fuar ve benzeri kalabalık ortamlarda ön plana çıkması ve görünürlüğünün sağlanması gerekmektedir. Bunun için mimari tasarımın çarpıcı ve fark edilebilir olması önerilmektedir.


● Stant hazırlarken firmanın müşterilerine iletmek istedikleri mesajlar, uygun bir kanal aracılığı ile ve doğrudan aktarılabilmelidir. Bu mesajların kalabalıkta kaybolması ya da rakip firmalar tarafından bastırılması, firma tanınırlığını olumsuz etkilemektedir.


● Etkili ve doğru tasarıma sahip olan stant giydirme çalışmaları, en önemli detaylar arasında yer almaktadır. Çünkü bu çalışmalar ile hizmet kalitesi ve profesyonellik gibi konulara vurgu yapılması mümkün hale gelmektedir.


● Stant hazırlarken firmaya ait yeni fikirler ya da ürünler hakkında reklam çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu sayede potansiyel müşteriler, firmanın inovasyon çalışmaları hakkında da fikir sahibi olma şansına kolayca ulaşabilmektedir.


Stand tasarımının profesyonel şekilde yapılması, işletmelere en kısa süre içerisinde doğru müşteri kitlesi ve satış platformlarının ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle stant tasarımı yapılırken mutlaka alanında uzman firmalardan destek alınması gerekmektedir.


STAND TASARIMI


Dikkat Çekici Stand Tasarımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat çekici bir stant tasarımı yapmak için özen gösterilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Aynı zamanda bu faktörlerin birbirleri ile uyumlu görünmeleri ve çalışmaları da büyük bir önem taşımaktadır. Dikkat çekici bir stant hazırlamak için göz ardı edilmemesi gereken detaylar ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:


Konsept Hazırlıkları: Stant yapımının ilk adımıdır. Konseptin, sergilenecek ürünlerin, kullanılacak dekoratif objelerin, standı oluşturacak materyallerin, standın büyüklüğü ve yeri gibi detayların belirlenmesini kapsamaktadır. Konsept hazırlıkları sırasında verilmek istenen mesajlar da belirlenmelidir. Daha sonrasında konsepte uygun olacak adımlar sırası ile hayata geçirilmelidir.


İç Tasarımın Belirlenmesi: Stantlarda 3 farklı iç alan hazırlanmaktadır. Bu alanlar sunum, hizmet ve görüşme bölümleri olarak tasarlanmaktadır. Bu sayede görüşmeler sırasında stant içerisinde karışıklık yaşanması önlenmiş olmakta ve müşterileri organize etmek daha kolay bir hal almaktadır.


Teknik Donanım Hazırlıkları: Su, havalandırma, aydınlatma, seslendirme ve elektrik gibi hizmetlerin kullanılabilmesi için stant hazırlıkları yapılırken gerekli donanımların kurulması gerekmektedir. Bu adım sırasında fonksiyonellik ve estetiğin bir arada kullanılması, müşterilere hitap eden bir profesyonellik mesajı taşımaktadır.


Sergi Hazırlıkları: Firma tarafından sunulan hizmetler ya da satışı yapılan ürünlerin sergilenmesi için yapılan alan hazırlıklarıdır. Bu aşamada vitrinler ya da çeşitli platformlardan yardım alınabilmektedir. Aynı zamanda doğru bir aydınlatma, seslendirme ve dekorasyon çalışması ile ürünlerin ön plana çıkarılması gerekmektedir. Ürünlerin karışık görünmemesi ve kendini belli etmesi ise en önemli unsurdur.


Genel Tasarım: Stant hazırlıkları tamamlandıktan sonrasında genel tasarımın yapılması gerekmektedir. Bu aşamada stant giydirme ve reklam çalışmalarının birbirleri ile uyumlu olmaları önem taşımaktadır. Aynı zamanda kullanılacak tabelanın da genel görünüm dahilinde tasarlanması önerilmektedir. Çarpıcı ve görünür bir tasarım, standın ön plana çıkmasında en etkili detaylar arasında yer almaktadır.


Dikkat çekici bir stant tasarımı yapmak için sadelik ve şıklık gibi unsurlardan da yardım alınabilmektedir. Çünkü çarpıcılık, yalnızca gösteriş ve zenginlik gibi detaylar ile sağlanmamaktadır. Bu nedenle firmaya ve konsepte en uygun olan çalışmaların yürütülmesi tavsiye edilmektedir.


Stand Tasarımı Fiyatları

Stand tasarımı fiyatları, birçok farklı unsura bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu unsurlar ise kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir:


● Stant çalışmaları için anlaşma sağlanan firmanın belirlediği fiyat politikası,

● Stant kurulumu için kullanılacak olan materyallerin tercihi,

● Stantta kullanılması istenen teknik donanımların çeşitliliği,

● Uygulanacak konsept ve dekorasyon ürünlerinin seçimi,

● Standın büyüklüğü ve çeşidi,

● Stant giydirme ve reklam çalışmaları için belirlenen çalışmalar,

● Sergi alanları için yapılan tercihlerdir.


Stand tasarımı yaparken uygulanacak fiyatlandırma, firmaların tercih ettikleri ürünler ve teknik donanımlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle net bir fiyat bilgisine ulaşmak için firmaya ulaşılması ve istenen özelliklerin belirtilmesi gerekmektedir.

11 görüntüleme
bottom of page