top of page

360° PANORAMA

360° panorama ve VR sunumlar özellikle konut projelerinin satış ve pazarlama süreçlerinde son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan 3D sunum araçlarından biridir. 360° panorama sunum yöntemiyle projelerinizdeki mekânların dört bir yanını tek bir karede kullanıcılara ifade edebilir, özellikle konut iç mekanlarını deneyimleme fırsatı sunabilirsiniz. Aynı zamanda gerekli donanım alt yapısına sahipseniz VR gözlükler ile bu panoramik görüntüleri müşterilerinize interaktif bir deneyim ile sergileyebilirsiniz. VR gözlük ile görüntülenen 360° panorama görseller, kullanıcıya mekânı üst seviye bir gerçeklik ile sunar. Bu yöntemle kullanıcılar kendilerini mekânın sanal bir biçimde içinde bulurlar. Mekânı sanal olarak deneyimleyen kullanıcı, bu 3 boyutlu yöntemle proje içerisinde bir gezintiye çıkabilir ve bu sanal gerçeklik aracı sayesinde konutu satın almadan adeta yaşama imkânı bulurlar.

Özellikle salon, yatak odası gibi geniş hacimli konut mekanlarında veya cafe, restoran, otel lobisi gibi yapıların geniş mekanlarını ifade etmek için 360° panorama renderlar oldukça işlevseldir. Bu tür geniş mekanların tek bir karede anlatımı mümkün olmayacağından farklı açılarda render kareleri alınması gerekecektir ve bu görsellerin ayrı ayrı karelerde ifade edilmesi güç olacaktır. 360° panorama görsellerin temel mantığını, bu farklı açıdaki görsellerin tek karede toplanması olarak açıklayabiliriz. Mimari mekanların nitelikli bir biçimde ifade edilebilmesi için 360° panorama render görselleri eşsiz araçlardan biridir. Mimari mekanın dört bir yanının tek bir görsel olarak ortaya koyulması ve dijital donanım araçlarıyla sunulma imkanı 360° panorama görselleri popüler ve yenilikçi görselleştirme araçlarından biri haline getirmiştir. 360° panorama sunumlarının diğer sunum ve ifade araçlarından farklı yanı ise herhangi bir basılı sunum için kullanılamamasıdır. Bu yönüyle tek kare render görsellerinden ayrışmaktadır. Tek kare render görsellerini düzenleyip bir katalog haline getirerek basılı bir sunum aracı oluşturabilirken 360° panorama görselleri yalnızca dijital araçlarla sunabilirsiniz. Bu nedenle 360° panorama görsel talebi için bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir. Dolayısıyla sunum araçlarınız ve lansman sürecinizi yeterli biçimde kritik ettikten sonra alacağınız görselleştirme hizmetinin detaylarına karar vermelisiniz. 360° panorama görseller de baskıya uygun formatta çıktılar olsa da kataloglar 2 boyutlu düzlemler olduğu için panaromik görselin 3 boyutlu sunum imkanını ortaya koymanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle 360° panorama görsellerinin baskı görüntüleri mekanın tamamını ifade edebilse de beklendiği gibi jenerik bir görüntü sunmayacaktır. 360° panorama görsellerin maliyetli olduğu da göz önünde bulundurulursa bu hizmeti almadan önce sunum araçlarınızı ve sisteminizi satış sürecinde bu doğrultuda konfigüre edebileceğinizden emin olmanız gerekmektedir. 

Özetlemek gerekirse; projesi inşaat aşamasında olan yapıların satış süreçleri için son derece önemli bir imkân anlamına gelmektedir. 360° panorama görsel sunumularıyla yapılacak dijital donanım destekli sunumlar diğer görsel kareler üzerinden yapılan sunumlara göre çok daha etkili olup pazarlama sürecine büyük katkı sağlamaktadır. All Render olarak mimar çalışma ekibimizle 3 boyutlu görselleştirmenin yenilikçi imkânlarını da sizlere uygun fiyata, yüksek nitelikte sunuyoruz.

bottom of page