top of page

MİMARİ ANİMASYON

3D animasyon sunumları ,projelerin ifade edilmesi için en etkili 3D görselleştirme araçlarının başında gelmektedir ve mimari animasyon en yaygın yapılan video sunum çalışmalarındandır. Mimari animasyon süreci belirli modelleme ve düzenleme aşamalarının görselleştirme uzmanı tarafından yapılması ile başlar. Projenin 3D çizim çalışmaları tamamlandıktan sonra çalışmaya insan, kamera, yağmur yağışı gibi istenen hareketler tanımlanarak proje çalışması render aşamasına hazırlanır. Uzun süreler sonunda 3D render çıktıları elde edilir ve gerekli programlarda editlemeler yani son dokunuş olan 'post production' işlemi uygulanarak çalışma son halini alır. Mimari sunum işlerinin yanı sıra; ürün sunumlarında da 3D animasyon sunumları etkili bir anlatım aracı olarak sunmaktayız. Mimari sunumlarda ön plana çıkan mimari animasyon sunumları video formatında olup yapının birçok noktasını akıcı bir biçimde sunmayı, müşterilerinizin ardı ardına gösterilen farklı perspektiflerden mimari projeyi algılayabilmelerini sağlayan bir 3 boyutlu ifade ve görselleştirme aracıdır.

 

Mimari projelerde mimari animasyon sunumları dış mekânların yanında iç mekanları da kapsamaktadır. Mimari animasyon aşaması iç mekân ve cephe tasarımlarının tamamlanmasının ardından süre gelen bir çalışmadır. 3D çizim aşamasında modelleri yapılarak tasarımları tamamlanan projelerin fotorealistik görsel sunum kareleri hazırlandıktan sonra aynı proje modeli üzerinden mimari animasyon çalışmalarına geçilmektedir. Bu video çalışmalarının 3D görsel sunumlardan en büyük farkı mekânın tamamının akıcı ve geniş bir perspektif ile sunulmasıdır. Bu noktada mimari animasyonlar için görsel sunumların ötesinde ve ileri seviyede bir sunum aracı olduğunu söyleyebiliriz. 3D render ofisleri tarafından mimari animasyonların hazırlanması süreci 3D görsel karelerinin hazırlanmasına göre daha çok donanımsal performans istediğini belirtmek gerek. Buna paralel olarak yapılacak düzenlemelerin mimari animasyon uzmanlarımız tarafından düzenlenmesi de ciddi vakit harcanmasını ve emek sarf edilmesini gerektirir. Bu nedenle mimari animasyon çalışmalarının fiyatlandırması görsel sunumlara göre farklılıklar gösterir. Uzun vakitler sonrası tamamlanan mimari animasyon düzenlemeleri sonrasında kurgulanan animasyon videosunun çıktı haline getirilmesi, yani render edilmesi üst seviye ekran kartı donanımlarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Aksi halde güçlü bir ekran kartına sahip değilseniz kısa süreli 3D animasyonların render edilmesi bile saatler hatta çoğu zaman günler alacaktır. Uzun süreli ve detaylı animasyonlar ise günler geçse bile render edilemeyecek çalışmalardır. Bu noktada özellikle mimari animasyon çalışmalarınız için hizmet alacağınız firmanın hızlı ve etkili bir 3D animasyon çalışması ortaya koyabilmesi için başta ekran kartı olmak üzere güçlü donanım elemanlarına sahip olması gereklidir. All Render olarak ofis donanımımızı bu bilinçle geliştirdik ve üst seviye ekran kartı modelleri ile sistemlerimizi konfigüre ettik. Bu sayede malzemelerin dokularını, yansımalarını, peyzajın ve gün ışığının etkisini gerçekçi bir biçimde ifade ederek üst seviye mimari animasyon sunumlarını hızlı ve etkili bir biçimde hazırlamaktayız.

ÜRÜN ANİMASYONU

3D animasyon sunumları aynı zamanda ürün tanıtımları için de etkili bir sunum aracıdır ve ürün animasyonları da sıkça yaptığımız çalışamlardandır. Ürününüzün montaj, kurulum, söküm gibi aşamalarını en iyi biçimde ifade edebildiğiniz 3D araçlardandır. Öyle ki bir endüstriyel ürünü ele alırsak, örneğin bir mekanik zemin döşemesi sistemini düşünelim, bu sistemi bir görsel karesi ile sunmak istediğimizde görsel karesinde ifade edebileceğimiz detaylar kısıtlıdır. Aldığımız görsel ancak kurulan döşeme sisteminin son halini ifade edebilir. Bu durumda sistemin kurulum aşamalarını müşterilerinizin algılayamamasına ve ürün hakkında fikir edinememesine yol açar. Mekanik zemin döşeme sisteminin uygulanılması istenilen zeminin hazırlık aşamasından döşeme elemanlarının yerleşim kurallarına, döşeme elamanların gövdesi üzerine gelerek ürünün döşeme malzemesiyle bağlantısını sağlayacak olan profil ve yapısal diğer aksesuarların ilişkilendirilmesine kadar birçok birleşim ve kurulum detayı söz konusudur. Bu detayların ardı ardına akıcı bir biçime ifade edilebileceği 3D sunum aracı animasyon çalışmalarıdır. Bu video anlatımlar tüm kurulum sürecinin detaylı bir biçimde anlatılmasını kapsar; ürünün yardımcı elemanlarının birbirleriyle nasıl bir araya geleceklerini; yapıştırma veya klik sistemiyle mi birleştirileceği, döşeme malzemesinin nasıl yerleştirileceğini bu video sunum yöntemiyle daha profesyonel bir biçimde açıklama fırsatına sahip oluruz. Aynı zamanda video sesli anlatım veya yazılarla da desteklendiğinde kullanıcılar için ürün hakkında hiçbir soru bırakmamış olursunuz. Bu profesyonel ürün animasyonu sunumları da ürününüzün rakip firmalardan önde olması avantajını sağlar.

 

3 boyutlu sunum ve görselleştirme araçlarının kullanılması profesyonel firmalar için zorunluluk haline gelmişken bu 3D animasyon sunumlarıyla fark yaratmak mümkündür. Plastik üreticileri olsun, endüstriyel mutfak üreticileri olsun, makine üreticileri olsun birçok kurumsal ürün geliştirici ve üretici firmaya 3D animasyon sunum konusunda hızlı, aynı zamanda uygun fiyata hizmet vermekteyiz. All Render’da çalışmalar yapan mimar ekibimiz sahip olduğu yapısal üretim kültürü ile endüstriyel ürünlerin birleşim ve kurulum aşamalarını hızlı bir biçimde kavrayabilmekte ve animasyon sunumlarına aktararak etkili bir 3D sunum hizmeti vermektedir. En az mimari animasyonlarda olduğu gibi ürün animasyonları için de detayların çok önemli olduğunu bilmekteyiz. 3D modelleme ve görselleştirme yaparken malzemenin dokusunu, yansıma miktarını, rengini, birleşimlerini bu duyarlılıkla çalışır, ürünü gerçek görselinden ayırt edilemez bir biçimde sunarız.

bottom of page