top of page

3D ÇİZİM HİZMETİ VEREN RENDER FİRMALARI ARASINDA NASIL SEÇİM YAPMALISINIZ?

3D çizim ve görselleştirme hizmeti ile sağlanacak fayda ve verimlilik gerçekçi 3D görsel elde etmeye indirgenmemesi gerekn çok yönlü bir konudur. 3D çizim hizmeti, özellikle mimari proje görselleştirme çalışmaları için nitelikli görselden çok daha fazla anlama gelir. İyi bir proje sunumu elde etmek istiyorsanız nitelikli görsel üretmeyen 3D tasarım hizmeti veren firma ya da freelance çalışanlarla çalışmanızın zaten uygun olmasa da, bir görselleştirme firması seçmeniz için görsel niteliğinin seviyesi de tek başına yeterli bir faktör olamaz. Mimari projeleriniz için kaliteli 3 boyutlu tasarım hizmeti, gerçekçi 3D render görseller üretilmesinin ötesinde; özgün bir tasarıma sahip olması, kullanıcılar için kullanışlı öneriler sunması, uygulanabilecek çözümler getirmiş olması ve tüm bu tasarım önerilerinin mümkün oldukça maliyeti düşük ve sürdürülebilir olması hususunda fikirlerin üretilmesini de kapsamaktadır. O nedenle 3D çizim ve mimari görselleştirme hizmeti alırken bu parametrelerin farkında olan 3D çizim ve tasarım firmalarıyla çalışılmalıdır. Özellikle mimar olmak üzere çeşitli tasarım kimliklerine sahip 3D tasarım hizmeti veren firmalar ile çalışmak kaliteli bir 3D çizim çalışması elde edebilmeniz için önemlidir.


All Render olarak mimar çalışma ekibimizle, gerçekçi ve kaliteli 3D görseller sunmanın ötesinde; ekonomik, kullanışlı ve uygulanabilir tasarım çözümleriyle projenize değerler katmayı amaçlarız. Tasarım sürecini proje ve proje arazisinin kendine has bağlamında ele alarak uygulama aşaması öncesi yapılan projelendirme sürecine katkı sağlamaya özen gösteririz. O sebeple 3D çizim süreçlerini uygulama öncesi yürütülen bir tür prova çalışması olarak ele alırız ve süreci bu disiplinle yürütürüz. Bu disiplinin gereği olarak 3D tasarım sürecini, her şeyin yapılabileceği hayali bir düzlem olarak ele alıp fantastik tasarımlar üretmek yerine; uygulanabilir, ekonomik ve sürdürülebilir tasarım önerileri üzerine odaklanır, projeye özgü tasarım fikir ve alternatifleri sunarız. Proje pazarlama süreci için kullanılacak görsellerde ise kullanıcılara proje alanının atmosferini, duygusunu ve yaşam hissini en gerçekçi şekilde anlatacak perspektifleri tartışır; belirlediğimiz 3 boyutlu perspektiflerle projenin güçlü yönlerini ön plana çıkarmayı amaçlarız. Yalnızca yapı kütlesinin dış cephe tasarımı ve iç mekan tasarımı görsellerini ortaya çıkarmak yerine; projenin sahip olduğu manzara, sosyal alanlar ve peyzaj alanları gibi olanakların kullanıcılara nasıl bir deneyim sunacağını anlatacak perspektifleri yakalar, realist 3D görsel çalışmalarıyla ortaya koyarız. Konut proje görselleştirme ve tasarım çalışmalarının yanında; mağaza tasarımı, otel tasarımı, iş merkezi tasarımı, endüstriyel yapı tasarımı gibi bir çok mimari projenin cephe tasarımı ve iç mekan tasarımı için görselleştirme hizmeti sağlayan bir render firmasıyız.


İÇ MEKAN TASARIMI RENDER
Tasarımını yaptığımız Dubai'de bir Hint Restoranı

Fantastik 3D Çizim ve Tasarım Yapan Render Firmaları

"Fantastik 3D çizim" ifadesi bizim yaptığımız bir tanımlama olup; projenin uygulama kaygısıyla çizilmeyip teknik olarak uygulaması mümkün olmayan, mümkün olsa da ekonomik ve sürdürülebilir olmayan, 3D çizim araçlarının sağladığı sonsuz çizim olanakları sayesinde tabiri caizse fantastik biçimde ortaya konulmuş hayali tasarımlardır. Bu tasarımlara çevrenizde çokça rastlayabilirsiniz. Birçok inşaat şantiyesinin önüne yerleştirilen tabelalara baktığınızda bu türden görsel çalışmalarına rastlamanız mümkün. Özellikle inşaatı bitmek üzere olan yapılara baktığınızda, birçoğunun uygulaması ile sunum tabelasındaki render görselleri arasında uzaktan yakından bir ilişkinin olmadığını görmeniz mümkün olabilir. Uygulanabilirliği güç olan bu proje tasarımları çevresel veriler dikkate alınmadan tasarlandığı gibi çoğu zaman ne yazık ki estetik de olmamaktadır. Öyle ki modern bir tasarımın basit ve az olan müdahalelerle ortaya konulabileceğine inanırken, bahsi geçen fazla tasarlanmış projelerin uygulanabilir olsa bile çağdaş ve nitelikli bir tasarım ortaya koyamadıklarını açıkça söyleyebiliriz. Söz konusu fantastik 3D tasarım çalışmaları modern mimarinin yalınlığından ve az olanın çokluğundan uzak olmanın ötesinde, bu tasarımların uygulanmasına dair bir detay ortaya sunulamaması da bu çalışmaların niteliğini oldukça düşük kılmakta. Söz konusu detaylar geliştirilmediği, uygulama esnasında bu fantastik 3D çizimlere benzetilmeye çalışılan cephe tasarımları ve iç mekan tasarımları da çirkin bir hâl almakta. Çevremizde son zamanlarda sıkça gördüğümüz, cepheleri tabiri caizse yapısal makyajlarla oluşturulmuş yapı cepheleri de bunun bir sonucu olarak günlük yaşantıda karşımıza çıkmaktadır. Parsel ölçeğinde bir “tasarım” çalışması olduğu düşüncesinin verdiği öz güven ile ortaya konulan bu çalışmalar ne yazık ki kentsel ortama eklemlenerek çirkin kent silüetlerimizin oluşum sürecinin bir parçası olduklarının da farkında olmayarak tasarlanmakta. Bunun sebeplerinin en başında 3D çizim ve cephe çalışmalarının mimarlık disiplinini etraflıca bilen mimar çalışma ekipleri tarafından yapılıyor olması gelmektedir. Öyle ki 3D çizim çalışması yapmanın bir mesleki ilişkiye ihtiyacı olmasa da tasarım yapmak mesleki bir birikim gerektirmektedir. O nedenle projenizi; cephe tasarımı veya mimari görselleştirme çalışmaları olsun, iç mekan tasarımı veya iç mekan görselleştirme çalışmaları olsun mutlaka tasarım disiplininden olan mimar ya da iç mimar mesleğinden kişilere emanet etmelisiniz. All Render firması olarak ulusal mimarı proje yarışmalarında almış olduğumuz ödüllerin yanında 3D çizim ve görselleştirme yazılımlarını kullanmakta sahip olduğumuz tecrübelerle kaliteli iç mekan tasarımı, cephe tasarımı ve mimari görselleştirme hizmeti veriyoruz. Sahip olduğumuz üst seviye donanımlar sayesinde 3D çizim ve görsellerinizi hızlı ve etkili biçimde uygun fiyatlara sunuyoruz.

MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME
Cephe tasarım önerisi geliştirdiğimiz bir villa projesi örneği

Tasarımda Güncel Kalmak Nasıl Mümkündür?

Nitelikli 3D çizim ve tasarım almak isteğiyle mimar ekiplerden oluşan firmaları tercih etmeye karar verdiğini, peki hangi render firması ile çalışmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu noktada mimarlık mesleği yapan firmaların birçoğu size nitelikli işler sunacaktır. Fakat beklediğiniz tasarımın özgün ve yenilikçi bir tasarım olmasını istiyorsanız aktif olarak mimarlık çalışmaları yapan, sürekli tasarım fikirleri geliştiren render firmaları ile çalışmalısınız. Hangi render firması ile çalışacağınıza karar vermeden önce firmalardan mimari proje çalışmaları hakkında bilgi istemelisiniz. Bu noktada aktif olarak özgün ve yenilikçi fikirler üretiyor olan firmaları seçmeniz önemlidir. All Render olarak son birkaç yılda ulusal ölçekli proje yarışmalarında tasarım fikirleri ürettik ve sürekli olarak proje önerileri geliştirmeye devam ediyoruz. Bursa Atatürk Kapalı Spor Salonu proje önerisi, Kayseri Mimar Sinan Müzesi proje önerisi, İstanbul Eyüpsultan Sosyal Merkez proje önerisi, Şanlıurfa Sarayönü Meydanı ve Kentsel Tasarım proje önerisi bu profesyonel mimari tasarımlardan bazıları olup çeşitli dereceler aldık. Mevcutta da ofisimiz birçok fikir ve uygulama yarışması için proje fikirleri geliştirmeye devam etmektedir. Bu sürekli düşünce biçimi ve tasarım temposu sayesinde tasarım perspektifimizi güncel tutuyoruz ve yenilikçi fikirler üretmekte zorlanmıyoruz. All Render firması olarak en güncel, uygulanabilir, yenilikçi ve sürdürülebilir mimari tasarım fikirlerini sizlere sunuyoruz.


MİMARİ GÖRSELLEŞTİRME
Kayseri Mimar Sinan Müzesi proje önerimiz213 görüntüleme
bottom of page