top of page

3D MODELLEME NEDİR?

3D Modelleme, üç boyutlu bir ortamda nesnelerin, yapıların ve ortamların yaratılması işlemidir. Bu işlem, bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımları veya diğer özel yazılımlar kullanılarak gerçekleştirilir. 3D modelleme hizmetleri, bir ürünün ya da yapının gerçek dünya koşullarında nasıl görüneceğini göstermek için kullanılabilir.


3D modelleme ile uygulama öncesi mimari çalışmanızın bir tür demosunu yapabilir, eksikliklerini analiz edebilirsiniz. Veya endüstriyel bir ürününüz için üretim ve pazarlama öncesi sanal ortamda ürününüzü deneyimleme fırsatı bulursunuz. Aynı zamanda var olan bir ürünün AR-GE süreci için bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak ürünü ortaya koyup eksikliklerini düzeltebilir ve geliştirebilirsiniz. Bu 3D modelleme süreci üretim öncesi ürün hakkında birçok bilgi edinebildiğiniz bir demo ve geliştirme aşamasıdır diyebiliriz. Ürün görselleştirme örnekleri için buraya göz atabilirsiniz.


3D modelleme veya 3D tasarım, yalnızca mühendislik ve mimarlıkta değil, görsel efektlerin sıkça kullanıldığı sinema çalışmalarında, pazarlama alanında reklam görselleri oluşturulması gibi pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Hatta profesyonel firmaların ürün pazarlamaları tamamen 3D modelleme ve sonrasında görselleştirme hizmeti alınarak hazırlanmaktadır.


Ürün sunumu ve pazarlaması için alternatif bir yöntem olarak profesyonel fotoğrafçılık olsa da, fotoğraf çekimi çok zahmetli ve maliyetli olduğu gibi 3D modelleme ve görselleştirmenin yaratıcı ve yenilikçi imkanlar sunması firmaların fotoğraf çekimi yerine 3D modelleme ve görselleştirme hizmetine yönelmesine neden olmaktadır. Öyle ki ağır ve büyük boyutlara sahip endüstriye mutfak, makine ve diğer ürünler için fotoğraf çekimi oldukça güçtür. Bu noktada ürünün 3D olarak modellenmesi ve render edilmesi çok daha rasyonel bir tercih olarak firmaların karşısına çıkmaktadır. Bu yöntemle e-ticaret satışlarınızı nasıl artırabileceğinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.


3D ÜRÜN GÖRSELLEŞTİRME | 3D ÇİZİM
ORGANIZER ve FIRÇALIK SATIŞ GÖRSELİ

Günümüzde 3D teknolojisi hatırı sayılır ölçüde ilerlemiş durumdadır. 3D tasarım araçları yalnızca çizimlerin oluşturulma sürecinde değil deneyimlenmesinde de kullanılabilmektedir. Örneklemek gerekirse, yazılım ve donanımlarınız 3 boyutlu destekleme sağlıyor ise 3D gözlük gibi donanım elemanlarıyla ister mimari projelerinizi, ister diğer 3D görsel ögelerinizi fotorealistik yani gerçekçi bir biçimde 3 boyutlu olarak deneyimlemeniz mümkündür. Mimari sunumlarda özellikle 360° panaroma ve VR sunumlar önemli bir tanıtım aracı olarak kullanılmaktadır. Bu tür 3D proje sunum araçları da rakip firmalardan farklılaşmak isteyen inşaat ve gayrimenkul firmaları tarafından tercih edilmeye başlamıştır.


3D modelleme, tasarım için önemli bir imkandır. Örneğin bir mobilya tasarımcısı, tasarladığı mobilya modelinin prototipini eskizleyip, sonrasındaysa bu eskiz çizimini detaylı bir mühendislik çizimine dönüştürmelidir. Ancak eskiz çizimleri tasarımcılar dışında kimseler için son derece az şey ifade edecek, teknik çizimler ise ürünün son haliyle ilgili yeteri kadar fikir vermeyecek, algılanmasını sağlamayacaktır. Bu durumda tasarımcı mobilyanın maketini yapmak durumunda kalacak, bu da oldukça uzun bir prototipleme süreci anlamına gelecektir.


3D tasarımda ise bunlara ihtiyaç yoktur. Yapılan teknik çizim, istenirse ışığın vurduğu yön ve ambiyans bile gerçeğe en yakın hatta gerçekle birebir olacak biçimde görsele aktarılabilmektedir. Ürün geliştirme aşamasında tasarımcı veya firmanın tasarlanan ürünü yorumlayabilmesi ve tartışabilmesini mümkün kılan 3D modelleme yöntemi hızlı bir çalışma sürecine imkan sağladığı gibi ürünün ergonomisi ve tasarımının şıklığıyla ilgili bir çok konuda eksiklikleri gün yüzüne çıkararak tasarım ve üretim hatalarını proje aşamasında gidermeye de imkan tanıyacaktır. Bu yönüyle 3D modelleme ve görselleştirme artık gerekli bir çalışma biçimi haline gelmiştir.


3D Ürün Modelleme ve Görselleştirme Fiyatları

3D ürün modelleme ve görselleştirme ücretleri, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bazı faktörler şunları içerebilir:


  • Modelleme karmaşıklığı: Ürün modellemesi ne kadar karmaşık ve ayrıntılı olursa, maliyeti de o kadar yüksek olabilir. Dolayısıyla dikdörtgen bir masanın modellenmesi işiyle; dikiş, fermuar, kıvrım gibi ince detayları olan bir el çantasının modellenmesi ücreti aynı olamaz.

  • İşlem süresi: Bir ürünün modellenmesi için fiyat teklifi hazırlanırken temel öngörü çalışmanın ne kadar süreceği üzerine olmalı ve süreyle doğru orantılı olarak fiyat belirlenmelidir.

  • Format: Farklı sunum teknikleri talepleri farklı fiyatlara tabidir. Görsel karesinin maliyeti ile bir animasyon çalışmasının maliyeti aynı olamaz. Dolayısıyla burada talep edilen dijital içeriğin formatı önemlidir.

  • Talep edilen çalışma miktarı: Elbette 1 adet görsel veya ürün modelleme talebiyle onlarca ürün görseli talep edilmesi arasında birim fiyat bağlamında farklar olacaktır. 1 adet ürün görsel çalışması örneğin 2000 lira olarak fiyatlandırılırken, 10 adet görsel talebi 1500'er liradan fiyatlandırılabilir.

  • Eğitim ve deneyim: Modelleme ve görselleştirme işlerinde eğitimli ve deneyimli profesyonellerin ücretleri, daha az deneyimli kişilere göre daha yüksek olabilir. İşin niteliğinde sektördeki deneyim miktarı da önemli olduğu içib deneyimle ofisler profesyonel işler koyacaktır, dolayısıyla bu da başlangıç seviyesindeki bir çalışmaya göre daha farklı bir maliyeti gerektirecektir.


Firmamızın 2024 yılına ait detaylı render fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Genel olarak, 3D ürün modelleme ve görselleştirme işleri için birçok farklı fiyatlandırma modeli vardır. Bazı profesyoneller saatlik ücretlerle çalışırken, diğerleri projelerin karmaşıklığına ve boyutuna göre sabit bir ücret belirlerler. Ayrıca, bazı şirketler bütçenize uygun seçenekler sunmak için farklı paketler sunabilirler.

Ücretler, ülkelere ve bölgelere göre de değişebilir. Genellikle, gelişmiş ekonomilerdeki ücretler, gelişmekte olan ekonomilerdeki ücretlerden daha yüksektir. Bu nedenle, 3D ürün modelleme ve görselleştirme ücretleri hakkında kesin bir rakam vermek mümkün değildir.


Firmamız istemiş olduğunuz çalışma taleplerini tüm ayrıntılarıyla müşterilerinden öğrenip, öngördüğü çalışma süresini belirleyerek, günlük çalışma bedelimizle değerlendirip sabit bir teklif sunar. İşin uzadığı gerekçe gösterilerek vs. ek bir çalışma ücreti talep etmediğimiz için işin başlangıcında işverenler maliyetini net olarak bilebilir.


Ürün modelleme işlerinizi profesyonel biçimde yapılmasını istiyorsanız, teklif almak için info@allrender.net adresine projenize ait teknik çizimleri veya görselleri, talepleriniz ile birlikte iletebilirsiniz.Comentários


bottom of page