top of page

OFİS TASARIMINDA HANGİ NOKTALARA DİKKAT EDİLMELİDİR?

İşletme veya hizmetlerin yönetilmesi konusunda faaliyetlerin planlanması ve sunulması aşamalarında kullanılan mekanlar olan ofisler hem estetik hem de teknik değerleri karşılamalıdır. Ofisler, sunulan hizmet veya ürünün tanıtılması açısından son derece önemlidir. Ofis tasarımı aynı zamanda faaliyetlerini sürdüren çalışanların performansları üzerinde de etkili olmaktadır. Bu kapsamda ofis tasarım seçenekleri arasından estetik ve aynı zamanda yüksek kullanılabilirlik imkanı sunan modeller tercih edilmelidir.

Ofis Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofis tasarımları, teknik ve estetik detayların birlikte değerlendirilmesi sonucunda hazırlanmaktadır. İş ortamında geçirilen vaktin, günlük yaşam içerisindeki yeri değerlendirildiğinde azımsanmayacak sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ofisler, çalışanların performansını da doğrudan etkilediğinden tasarım sırasında birçok ayrıntıya dikkat edilmelidir. Bu sayede çalışanların performansını üst seviyeye çıkarabilecek ve konforlu bir yaşam alanı sunabilecek ofis modelleri tasarlanabilmektedir.


İç Mekan Tasarımı


Çalışma hayatının yeni modası: Minimalist dokunuşlar

Ofis tasarımlarında dikkat edilmesi gereken ilk husus, minimal bir anlayışın benimsenmesidir. Faaliyet kolu değişse de çok fazla eşya ve mobilyanın bulunduğu mekanlar karmaşık bir ortam oluşturmaktadır. Yüksek kullanılabilirlik oluşturmak için daha az eşya ve mobilya ile dekore edilmelidir. Çalışanların daha rahat hareket imkanı bulması ve aynı zamanda mekanın iç açıcı bir ferahlık oluşturması, verimliliği doğrudan etkilemektedir.


Minimal ofis tasarımları, her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. İşverenler, çalışanlardan yüksek verim alabilmek ve onlara bir “yaşam alanı” sunabilmek için minimal tasarımlara yönelmektedir. Böylelikle personeller bulundukları ofisi daha fazla benimsemekte ve ofiste geçirdikleri vakitlerinden daha fazla keyif almaktadır.


İç huzura eşlik eden detay: Ferahlık

Ofis tasarımı yapılırken ferah bir ortam oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Ferahlığı sağlayacak birçok etmen bulunmaktadır. Mobilyaların yanı sıra duvar ve tavan boyalarında da hedeflenen renkler kullanılmalıdır. Renklerin iç huzura olan katkısı göz önünde bulundurulmalı ve yapılan iş de düşünülerek uyum sağlanmalıdır. Bu sayede dekoratif bütünlük sağlanmaktadır.


Havalandırma sistemleri, ofislerde ferah bir ortamın oluşturulması açısından son derece önemlidir. Tercih edilecek havalandırma sistemi, ofisin tamamına ulaşabilmeli ve aynı zamanda estetik değerleri karşılamalıdır. Ofisin konseptine uygun şekilde fan ve havalandırma tercih edilerek bütünlük sağlanabilmektedir.


Aydınlık ortam: İş hayatının vazgeçilmezi

Aydınlatma sektöründeki gelişmeler, iş hayatına entegre edilecek çok sayıda ürünün ortaya çıkmasına zemin hazırladı. Ofis tasarımlarındaki teknik noktaların başında gelen aydınlık ortam, faaliyet verimini doğrudan etkileyen başlıca detaylar arasında yer almaktadır. Ana lambaların yanı sıra gömme ve led ışıklar kullanılarak ofis ortamının modern bir hava kazanması sağlanabilmektedir.


Dekoratif parçalar ile yaptığınız işi anlatın

Ofis projelerinde genel hatları tamamlarken sunduğunuz ürün veya hizmeti betimleyen dekoratif parçalardan yararlanabilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşterilerinizin olumlu bir ilk yargı oluşturmalarını sağlayabilir ve çalışanlarınızın işe aidiyetini artırabilirsiniz.


Ergonomik mobilyalar

Ofis mobilyaları, başta çalışma masaları ve koltuklar olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine sahip olarak sıralanmaktadır. Mobilya seçiminde ürünlerin ofis ile uyumunun yanı sıra çalışanlara sunduğu konfora dikkat edilmelidir. Ergonomik mobilya tercihi ile masa başında geçirilen uzun vakitlerde dahi konfor üst seviyelerde olmakta ve çalışan verimi düşmemektedir. Görsel açıdan estetik bir yapıya sahip olan mobilyalar, insan vücudunu destekleyici kaliteye ve özelliklere sahip olmalıdır. Mobilya seçimi sırasında kataloglar ile sunulan seçenekler arasından fiyat uygunluğuna da dikkat edilmelidir.


Ofis tasarımlarında son yıllarda doğal ahşap görünümüne sahip çalışma masaları dikkat çekmektedir. Çeşitli ağaç türlerinden üretilebilen bu çalışma masaları uzun ömürlü olmakla birlikte kalıcı değişimlerin vazgeçilmez hamlelerindendir.


Ortama uygun tasarımlara yönelinmeli

Ofis tasarımları, işyerinin sunduğu hizmet veya ürün çerçevesinde şekillenmelidir. Özel bir konseptin oluşturulacağı bu alanlarda her bölümün kendine has özellikleri bulunmalıdır. Örneğin çalışma alanları ile toplantı salonu arasında bazı farkların bulunması gereklidir. Toplantı salonları daha ciddi ve kurumsal bir imaj oluşturmalıdır. Ofiste dinlenme alanı bulunuyor ise bu bölümün dinginleştirici bir hava sunması çok önemlidir.


Stratejik açıdan planlanmış ve çalışmak için elverişli olan ofis tasarımları, çalışanların üretkenliğini ve memnuniyetini doğrudan etkilemektedir. Yaratılan tasarım fikri, işletmenin sektörde bir adım öne çıkmasını sağlamakta ve rakiplerinden farklılaştırmaktadır. Esnek ve çok fonksiyonlu mobilyalar, iç mekan tasarımı ile birleşerek konforlu bir çalışma alanını oluşturmaktadır.

43 görüntüleme

Comments


bottom of page